Arya diyor ki:

Yokluktan gelen sesler

Tavuk toplum

O kadar kötü şeyler şeylere tanık oluyoruz ki gerçekten korkuyorum. Elçiye zeval olmazmış diye aynen aktarıyorum. Daha önce söylenmiş bir lafı tekrar ettiğim için beni de tutuklamazlar sanırım.

Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir.

Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur...

"Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!...

Charles Darwin


Haremlik selamlık sınav

27 Mart 2011 Pazar günü yapılan YGS'de "haremlik selamlık" uygulaması dikkatimi çekti. Peki nedir bu haremlik selamlık olayı bakalım.

Öncelikle sınav merkezi belirleme sistemini ele alalım. Bilgisayar programları düşünen sistemler olmadığı için kendilerine verilen komut dışında herhangi bir sonuç döndürmezler. ÖSYM, sınav merkezi atamasını yaparken, başvuru esnasında tercih edilen şehir sıralamasına ve ardından gerekirse şehir içi mesafe gibi kriterleri değerlendirir. Yani olması gereken budur.

Son sınavda tartışma yaratan durum ise birkaç okulda adayların ezici çoğunlukla kız öğrencilerden oluşması. Çoğu kişiden şeriat tartışmaları çıkarken asıl önemli noktayı bulmak adına bu konuda biraz kafa yormak istiyorum. Birileri sınav merkezi atamalarını yapan "tarafsız" algoritmaya müdahale ederek -bilinen, duyulan- 6 tane binaya ezici çoğunlukta kız öğrenci atama imkanına sahipse bu insanların daha neler yapabileceğini düşünmek bile istemiyorum.

Adaylar tablosunda, başvuru esnasında bize sorulmayan bir takım bilgiler var ise (yakınımızdır sütunu) -ki son bombadan sonra olduğuna eminim- istenirse belli kişiler'in herhangi bir sınav merkezinin herhangi bir sınıfında belli gözetmenler eşliğinde bir sinerji ortamına dahil edildiği fikrinden kendimi alamıyorum.

ÖSYM'ye güven kaybettiren KPSS skandalı, buz dağının görünmeyen kısmında yani sınavdan önceki veya sonraki süreçte gerçekleşti. Evet kesinlikle sınav salonunda değil. Son sınavda adaylar; bozuk parasından kalemine, kemerinden kot pantolon düğmesine kadar didik didik arandı. ÖSYM, tamamen adil bir sınav ortamı oldu düşüncesi oluşturarak güven kazanmaya çalıştı ama korkarım çuvalladı. Buz dağı temiz görünüyor ama suyun altındaki kısım malesef halen karanlık ve akkor flamanlı lamba bunu aydınlatmaya yetmiyor.

Tatlı rüyalar Türkiye...


Kara kuru iftira

İçine düşmüş olduğunuz kötü durumdan kurtulmak adına hiçbir özelliği olmadığı halde sırf medyatik olduğu için popüler olan ve oturak yeri havalara uçmuş insanlardan medet umarsanız; bu kişinin astından üstüne tüm köpekleri size köpek muamelesi yapar. Yaptıkları sorumsuzluktan dolayı sürüklendiğiniz duruma mı yoksa uğradığınız kötü muameleye mi üzüleceğinizi şaşırırsınız.


Kurtlar vadisi Filistin

Son zamanlarda ülkemizde Filistin çok fazla önemsenmeye başladı. Hele ki hastanelerde silahların konuştuğu ucube dizinin bir de aynı isimle beyaz perdeye aktarılması fazlasıyla can sıkıcı. Kendi derdimiz dururken nelerle uğraşıyoruz. Durumumuzun farkında olmayan gaz izleyicilerimiz de çok çabuk uçuşa geçiyor malesef. Eleştirsen memleketin gerçekleri diye ağızları köpürerek savunmaya geçerler ama gerçeklerden kendileri bihaber.

Anne baba kökeninden dolayı bu film bana çok tanıdık geliyor. Bunu söylemekten nefret ediyorum ama ya bu gidişatı değiştirmek -ki çok zor- ya da buralardan kaçıp kurtulmak lazım.

Ek not: Film'den kasıt memleketim üzerinde oynanan oyunlardır. Başlık konusu film umrumda bile değil!


Kamyoncu

Son zamanlarda dönen Arçelik Reklamına fena halde kafayı takmış durumdayım. Kamyoncu abimiz Edirne'den Ardahan'a kalıbı altında Arçelik ürünleri taşırken yolda gördüğü karşılıklı sevgi, saygı ve heyecandan bahsetmiş. Hele ki düğün konvoyuna bir el sallayışı var ki nutkum tutuldu. Şaşırdım kaldım açıkcası.

Nerede görülmüş düğün konvoyuna yol verip gelin ve damada el sallayan kamyon şoförü? Benim gördüklerim canından bezmiş bir vaziyette "şu yol bir an önce bitse de kurtulsam" diye alır kelleyi koltuğuna, basar da basar. Hal böyleyken yoluna çıkan düğün konvoyunun vay haline. Hayatlarının baharında muratlarına eremeden hakkın rahmetine kavuşurlar.

Yıllar önce bir makine fuarını gezmek üzere Konya'daki Tüyap Fuar Merkezi'nden geçen otobüsten 2 durak erken inmiştim. Otobüs de çok sık geçmediği için yürümek zorunda kalmıştım. Sağolsun bir kamyoncu halimi anlayıp götüreyim demişti. Belli ki sıcak yatağından yeni kalkmış, yollara düşmüştü. Psikopat bir ifadeyle kanlanmış gözlerini bana dikmiş, sorular soruyordu. Belli ki çok uzun bir yolun başlangıcında sohbet depolar gibi bir hali vardı ve göründüğü kadar korkunç biri de değildi. Gideceğim yere vardığım için orada sohbete son vermem gerekiyordu. İyi yolculuklar ve kolay gelsin dilekleriyle terkettim kamyonu.

Her ne kadar dalga konusu da olsa, aşağılansa da her insan gibi özeldir şoförlerimiz. Tıpkı herkes gibi onlar olmasaydı hayatımız daha farklı olurdu. Her mesleğin de kendi kuralları vardır. Buna dayanarak sevgili yeni evli çiftler, sakın reklamlara kanıp da bunu trafikte denemeyin.