Arya diyor ki:

Yokluktan gelen sesler

Kamyoncu

Son zamanlarda dönen Arçelik Reklamına fena halde kafayı takmış durumdayım. Kamyoncu abimiz Edirne'den Ardahan'a kalıbı altında Arçelik ürünleri taşırken yolda gördüğü karşılıklı sevgi, saygı ve heyecandan bahsetmiş. Hele ki düğün konvoyuna bir el sallayışı var ki nutkum tutuldu. Şaşırdım kaldım açıkcası.

Nerede görülmüş düğün konvoyuna yol verip gelin ve damada el sallayan kamyon şoförü? Benim gördüklerim canından bezmiş bir vaziyette "şu yol bir an önce bitse de kurtulsam" diye alır kelleyi koltuğuna, basar da basar. Hal böyleyken yoluna çıkan düğün konvoyunun vay haline. Hayatlarının baharında muratlarına eremeden hakkın rahmetine kavuşurlar.

Yıllar önce bir makine fuarını gezmek üzere Konya'daki Tüyap Fuar Merkezi'nden geçen otobüsten 2 durak erken inmiştim. Otobüs de çok sık geçmediği için yürümek zorunda kalmıştım. Sağolsun bir kamyoncu halimi anlayıp götüreyim demişti. Belli ki sıcak yatağından yeni kalkmış, yollara düşmüştü. Psikopat bir ifadeyle kanlanmış gözlerini bana dikmiş, sorular soruyordu. Belli ki çok uzun bir yolun başlangıcında sohbet depolar gibi bir hali vardı ve göründüğü kadar korkunç biri de değildi. Gideceğim yere vardığım için orada sohbete son vermem gerekiyordu. İyi yolculuklar ve kolay gelsin dilekleriyle terkettim kamyonu.

Her ne kadar dalga konusu da olsa, aşağılansa da her insan gibi özeldir şoförlerimiz. Tıpkı herkes gibi onlar olmasaydı hayatımız daha farklı olurdu. Her mesleğin de kendi kuralları vardır. Buna dayanarak sevgili yeni evli çiftler, sakın reklamlara kanıp da bunu trafikte denemeyin.


Görüşler