Arya diyor ki:

Yokluktan gelen sesler

İnternet saçmalıkları

Sevgili internet kullanıcıları;

İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber süregelen bir saçmalıklar, kullanım alışkanlıklarımızı etkiliyor. Şehir efsanelerinden tutun da duygu istismarlarına kadar, tonla işe yaramaz (spam) e-posta ile rahatsız ediliyoruz. Bir arkadaşın derlemiş olduğu maddeleri ben de burada paylaşmak istiyorum.

 1. Bir maili 10 kişiye gönderirseniz dileğiniz yerine gelmez.
 2. Bir maili ne kadar çok kişiye gönderirseniz o maili Microsoft veya AOL gibi büyük firmalar takip edip o kadar para yardımı falan yapmaz.
 3. Doları katlayınca Pentagon'un yanmış şekli çıkıyormuş. Evet arkadaşlar bunu da gördük ki Dolar, Pentagon ve İkiz Kulelerin inşasından çok daha önce şu andaki halini almış.
 4. Coca-Cola'yı tersten okuyup yorumlayabilen arkadaşlarımızı da tebrik ediyoruz.
 5. Bu maili sana yollayana da yolla, dostluğumuz pekişsin diyenlere sesleniyorum. Aynı maili göndermeyin yahu... Farklı şeyler yollayın. Biraz daha yaratıcı olun.
 6. Nike logosunda aslında Allah yazısı gizliymiş. Biz baktık, göremedik.
 7. Türk polisi e-posta trafiğini takip etmiyor.
 8. Sinemada koltuğunuzun altına HIV virüsü taşıyan iğne yerleştirebilen psikopat arkadaşlarımız varmış. Bu kişilerin, devlet tarafından halk eğitim merkezlerinde el sanatları alanında hoca olarak istihdam edilmelerini istiyoruz.
 9. MSN listenize biri eklendiği taktirde ciddi problemlerle karşı karşıya kalma riskiniz, sözkonusu hacker sizi kafasına takmışsa zaten yeterli düzeydedir. Korkmanıza gerek yok. Size birinin internette zarar verebilmesi için MSN kullanmak gerekli ve şart değildir.
 10. MSN paralı olmuyor. Logosu da yeşilken maviye ya da mora falan dönmüyor. Dolayısıyla bir yere tıklamanız da gerekmiyor.
 11. Erkek milletini yeren, kız milletini öven mailler kesinlikle erkek icadıdır. Maksat kız MSN adresi toplamaktır.
 12. İsrail'li bilim adamlarının sivrisinek DNA'sıyla oynayıp süper kan emici, on kat daha dayanıklı hale getirdiği; komşu ülkelerin ve Türkiye de dahil olmak üzere DNA haritasını çıkartmakta kullanacağı casus sivrisinek olayı... Tabi mesajın sonlarındaki damarlarımızdaki asil kanı kirletmeye yönelik böyle bir girişimin asla kabul edilmeyeceği vurgusu karşılıklı akıl sağlığı dileklerine yolaçmıştır.
 13. 1987'den beri dolaşan mail diye bir şey yoktur. O dönemde Türkiye'de mail yoktu.
 14. Petrol rezervlerimizin üzerine Amerika civa döküp kapatmamıştır. Arkadaşlar, civa sıvı bir madendir. Tamam ağırdır ama sıvıdır.
 15. Rus hackerler Türk hackerlere savaş filan açmadı. Açsa da ucu bize dokunmaz. Bırakın yesinler birbirlerini. Bize ne?
 16. Kimse telefonunuzu kontrol etmek için arayıp sizin kimlik bilgilerinize erişmek için kullanmaz. Faturasını falan da sizin hesabınıza böyle bir yöntemle geçiremez.
 17. Sırf birisinin rüyasına girdi diye o maili iletmeniz dinen şart değildir. Yollamazsanız başınıza meteor düşmez, dinden falan da çıkmazsınız.
 18. Her ne sebeple olursa olsun lütfen e-posta iletirken e-posta adreslerini CC kısmına değil, BCC kısmına yazmasını öğrenin artık. İletildikçe bütün adresler ortalıkta dolaşıyor. Sonra da MSN adresimi kimden aldın diye ahiret soruları başlıyor.
 19. Facebook'ta "Sana kimler bakmış", "Arkadaş olmadıklarının profilini gör", "Profilinde müzik olsun" adıyla açılan grupların hiçbir amacı yoktur. Bunlar uygulamalar bölümünde var olan şeyler. O gruplara üye olsanız dahi profilinizde değişiklik olmaz.
 20. Facebook bu videoyu siliyor çabuk izle şeklinde reklam kokan videoların hiçbirini Facebook silmiyor. Tamamen ilgiye yönelik hareketlerdir bunlar.

Görüşler