Arya diyor ki:

Yokluktan gelen sesler

Bakış açısı

Gençler arasında bekarlık sultanlıktır diye bir laf edilir. Peki nedir sultanlık?

Sultan kelimesi, telaffuz edildiği zaman genelde kadınsı izlenim bıraksa da; ismin başında kullanıldığı zaman padişah'a tekabül eder. Osmanlı tarihinde herhangi bir kadın padişah kaydına ben rastlamadım ama Hürrem Sultan şeklinde ismin sonunda kullanıldığı zaman sultan, bir kadını temsil eder.

Konuyu dağıtmayalım. Meslek icabı sultanlar, zengin, güçlü ve otoriter kişilerdir. Etraflarında halkın içinden hizmetkarlar ve cariyeler olur ve kendilerine hizmet etmekle yükümlüdür. Karşılığında da adil bir şekilde yönetilmeyi hakederler. Aksi halde bu kavramlar diktatörlük ve kölelik olarak yer değiştirir.

Bir de bu modeli atomik boyutta inceleyelim. Aile içinde de kadının ve erkeğin farklı alanlarda birbirleriyle hizmet ilişkisi içerisinde olduğunu görebiliriz. Erkek, kadınının rahatlığı için dışarıda çalışıp para kazanarak hizmet ederken; kadın, yorgun argın eve gelen erkeğine sıcak bir yemek yaparak hizmet eder. Roller, iş ve beceri durumuna göre değşkenlik gösterebilir. Ama ne olursa olsun, karşılıklı sevgi ve hoşgörü eşliğinde bu evdeki sultan sayısı 2 ile çarpılır. Aksi bir durum gene zorbalık ve köleliktir.

Bekarların hayatinda ise böyle bir ilişki söz konusu değildir. Kendilerine karışan olmadan özgürce istediklerini yapmak cazip gelir. İstisnaları eleyecek olursak, bekarlar zaman içerisinde kendilerine şu soruyu sorarlar:

Bekarlık mı, yoksa sultanlık mı?


Görüşler